Apie

TSPMI

Kas esame?

Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (TSPMI) – viena ryškiausių socialinių mokslų įstaigų Vidurio ir Rytų Europoje bei Baltijos regione. Jau daugiau nei 20 metų jis ugdo naująją Lietuvos intelektualų elito kartą – universalaus išsilavinimo, plataus akiračio, smalsų, vertybiškai orientuotą ir visuomeniškai aktyvų jaunimą.

Pripažintų ir perspektyviausių Lietuvos mokslininkų bei dėstytojų kolektyvas; tarpdiscipliniškumo siekis ir šiuolaikiška mokymo metodika, leidžiantys ugdyti kritinį ir kūrybinį mąstymą; aktualūs tyrimai ir profesionali politinė ekspertizė; bendradarbiavimas su pirmaujančiais Europos ir viso pasaulio universitetais bei tyrimų centrais – štai dėl to TSPMI yra gerai žinoma, puikiai vertinama aukštojo mokslo įstaiga ir smegenų centras.

Įsteigtas 1992 m., vos atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, tuometinis Tarptautinių santykių institutas vienas pirmųjų Baltijos šalyse ėmė plėtoti politikos mokslus ir netrukus tapo itin aktyviu akademinio ir visuomeninio regiono gyvenimo dalyviu. Veiklą jis pradėjo dvejų metų tarptautinių santykių ir diplomatijos studijų programa, išugdė nemažą dalį jaunosios kartos Lietuvos diplomatinio korpuso narių ir pamažu išaugo į aukštojo mokslo įstaigą, kuri ruošia puikius politikos mokslų, tarptautinių santykių ir viešojo administravimo specialistus.

Institute vyksta svarbiausi šalies politikos mokslų renginiai – konferencijos, seminarai, apskritojo stalo diskusijos; čia dalyvauja geriausi Lietuvos ir pasaulio mokslininkai. Lietuvoje viešintys aukščiausio rango politikai ir diplomatai viešąsias paskaitas akademijai, politikos formuotojams ir vykdytojams bei žiniasklaidai ir nevyriausybinio sektoriaus atstovams skaito būtent Institute.

TSPMI veiklą reglamentuojančius nuostatus galite rasti čia.

TSPMI strateginį planą 2014-2019 metams rasite čia.

TSPMI metinės ataskaitos už 2016 m. pagrindines išvadas galite rasti čia.

TSPMI Tarybos narių sąrašą galite rasti čia

 

VU TSPMI misija:

 Ugdyti kuriantį elitą Lietuvai ir pasauliui

VU TSPMI vizija:

Išskirtinės, platų politikos supratimą suteikiančios, bakalauro studijos, sėkmingai konkuruojančios Europos universitetinėje erdvėje

Į individualius studentų pasirinkimus orientuotos magistrantūros studijos

Atsakinga ir tarptautiniu mastu žinoma tyrėjų bendruomenė, kurianti naujas, regionui ir valstybei svarbias žinias

Gyvybinga dėstančiųjų, besimokančiųjų ir baigusiųjų studijas bendruomenė

Labiausiai studentus įtraukiantis, matomiausias ir visuomeniškiausias Vilniaus universiteto kamieninis akademinis padalinys

Visuomenei atvira diskusijų aktualiais politiniais klausimais erdvė

VU TSPMI vertybės:

Akademinė laisvė, pagarba ir atsakomybė

 

Ką veikiame?

Teikiame išsilavinimą

TSPMI yra fakulteto statusą turintis akademinis Vilniaus universiteto padalinys, kurio specializacija – socialiniai ir politikos mokslai.

Institutas vykdo trijų pakopų studijas: Politikos mokslų bakalauro programą, šešias magistro programas – Europos studijų, Šiuolaikinės politikos studijų, Tarptautinių santykių ir diplomatijos, Viešosios politikos analizės, Politikos ir medijų bei Rytų Europos ir Rusijos studijos (pastaroji – anglų k.) –  bei dienines ir ištęstines doktorantūros studijas.

Jau daugiau nei dešimtmetį TSPMI studijų programos yra tarp populiariausių Lietuvoje. Prioritetą politikos mokslų studijoms teikia aukščiausiais balais brandos egzaminus išlaikę šalies abiturientai. Beveik trečdalis (29 %) visų 2011 - 2015 m. įstojusiųjų į politikos mokslų bakalauro programą yra „šimtukininkai“ – bent iš vieno valstybinio brandos egzamino gavę maksimalų galimą įvertinimą.

TSPMI pritraukia gabiausius ir labiausiai motyvuotus šalies jaunuolius, kurie, studijuodami Institute, įgyja puikų universitetinį išsilavinimą ir įsijungia į TSPMI bendruomenės gyvenimą. Baigę Institutą, TSPMI alumnai tampa lyderiais visur, kokią tik veiklos sritį bepasirinktų.

 

Tiriame ir konsultuojame

TSPMI – pirmoji politikos mokslų tyrimų institucija nepriklausomoje Lietuvoje, greitai tapusi pirmaujančiu socialinių mokslų tyrimų centru Baltijos valstybėse.

Mokslinę veiklą TSPMI tyrėjai grindžia trimis svarbiausiais principais: (1) rinktis aktualias tyrimų problemas; (2) analizuoti jas tarpdiscipliniškai, taikant ne vien politikos mokslų, bet ir ekonomikos, teisės, filosofijos, komunikacijos mokslų žinias bei metodus; (3) pateikti originalius problemų sprendimus ir suprantamai pristatyti juos politikos formuotojams, akademinei bendruomenei ir visiems, kurie domisi politiniu gyvenimu.

Instituto ekspertai analizuoja svarbiausias šalies ir tarptautinės politikos problemas, vykdo reikšmingus mokslinius ir taikomuosius tyrimus viešosios politikos, tarptautinių santykių, politinės sociologijos, politikos teorijos ir kitose srityse. TSPMI mokslininkai, teikdami ekspertines žinias, prisidėjo prie Lietuvos integracijos į ES ir NATO, šalies viešojo sektoriaus reformų, tarptautinio bendradarbiavimo plėtros.

 

Kuo didžiuojamės? 

TSPMI sutelkė būrį iškiliausių vidaus ir užsienio politikos, Europos studijų bei viešojo administravimo ekspertų, vertinamų dėl savo kompetencijos, originalių viešųjų komentarų, profesionalios ekspertizės, puikaus teorijos išmanymo ir praktinių įgūdžių.

Institutas yra gerai žinomas kaip patikimas partneris, inicijuojantis ir dalyvaujantis organizuojant svarbiausius mokslo ir politinius renginius Lietuvoje ir Baltijos šalyse. 

Be kitų svečių, paskaitas Instituto bendruomenei skaitė žymūs politikos praktikai:

 

 • Švedijos Ministras Pirmininkas Fredrikas Reinfeldtas;
 • Kroatijos Prezidentas profesorius Ivo Josipovičius;
 • Gazeta Wyborcza vyr. redaktorius, vienas žymiausių „Solidarumo“ veikėjų Adamas Michnikas;
 • Ukrainos gynybos ir saugumo tarybos generalinio sekretoriaus pavaduotojas, buvęs gynybos ministras Michailas Kovalas;
 • pirmosios nekomunistinės Lenkijos vyriausybės vicepremjeras ir finansų ministras, buvęs Lenkijos nacionalinio banko prezidentas Leszekas Balcerowiczius;
 • Didžiosios Britanijos ES reikalų ministras Davidas Lidingtonas;
 • buvęs Islandijos užsienio reikalų ministras Jón Baldvin Hannibalssonas; 
 • pasaulio banko viceprezidentas ir vyriausiasis ekonomistas Kaushikas Basu; 
 • Indijos užsienio reikalų ministras Salmanas Khurshidas;
 • Danijos Karalystės Europos reikalų ministras Nicolai Wammeno; 
 • Didžiosios Britanijos Bendruomenių rūmų pirmininkas Johnas Bercowas;
 • Italijos užsienio reikalų ministras ir Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Franco Frattini;

 

Bei garsūs politikos tyrinėtojai:

 

 • Lenkijos tarptautinių santykių instituto direktorius, Slovak Atlantic Comission tarybos narys, Center for European Policy Analysis bendradarbis Marcinas Zaborowskis;
 • Oregono universiteto politikos mokslų profesorius, daugelio knygų Europos Sąjungos  tematika (bendra)autorius Craigas Parsonsas;
 • vienas žinomiausių ir originaliausių tarptautinių santykių tyrėjų prof. Iveras Brynildas Neumannas
 • dabartinės Rusijos valdžios kritikas politologas Andrejus Piontkovskis;   
 • Harvardo universiteto J.F. Kennedy Vyriausybės mokyklos (HKS) ilgametis profesorius Marty Linskis;
 • Ilinojaus universiteto Ekonomikos, istorijos, anglų kalbos ir komunikacijos profesorė Deirdre McCloskey;
 • Jeilio universiteto profesorius Walter Russell Meadas
 • Majamio universiteto politikos mokslų profesorė bei šiame universitete įsikūrusio Havighurst Rusijos ir posovietinių studijų centro direktorė Karen Dawisha;
 • Stanfordo bei kituose universitetuose dirbęs, buvęs JAV ambasadorius Jungtinėse Tautose Michaelis Novakas;
 • Geteborgo universiteto Politikos mokslų fakulteto profesorius Bo Rothsteinas;
 • Kiolno universiteto profesorius Wolfgang Wessels;
 • Birmingemo universiteto daktaras Tim Haughton;
 • JHU universiteto daktaras Daniel Hamilton. 

 

Mūsų alumnų sutiksite visur: Lietuvos, Europos Sąjungos ir daugybės tarptautinių organizacijų institucijose, diplomatinėje tarnyboje, tarp Prezidentūros, Seimo ir Vyriausybės patarėjų bei tarnautojų, viešųjų ryšių agentūrose, šalies ir tarptautinėse nevyriausybinėse organizacijose, žiniasklaidoje, verslo įmonėse.

 


Direktorius prof. Ramūnas Vilpišauskas:  


„Rimtai žiūrime į savo misiją ugdyti kuriantį elitą Lietuvai ir pasauliui. Norime, kad institute studijuojantis jaunimas ne tik įgytų dalykinių politikos, tarptautinių santykių, ekonomikos, filosofijos, teisės, sociologijos ir kitų socialinių mokslų žinių bei ugdytų analitinius gebėjimus, bet ir turėtų palankią terpę imtis pokyčių, sprendžiant mūsų politinei bendruomenei svarbias problemas. Manome, kad neužtenka aukščiausios Lietuvoje studijų kokybės ir aktualių mokslinių tyrimų. Svarbu įsitraukti į bendruomenės reikalų svarstymą, kurti ir stiprinti profesinius tinklus, kuriais ne tik perduodamos žinios, bet ir vykdomi pokyčiai. Norime būti ne tik geriausiai vertinama diplomatų ir politikos analitikų ugdymo aukštoji mokykla Baltijos šalyse, bet ir ugdyti lyderystės gebėjimus, kad mūsų studentai ir alumnių bendruomenės nariai svariai prisidėtų prie mūsų šalies ir pasaulio problemų sprendimo.“