Algirdas Acus

TSPMI

Lyginamosios Politikos programa viršijo mano lūkesčius. Nerimavau, kad temos tiesiog tęs politikos mokslų bakalaure dėstytą problematiką ir dubliuosis. Klydau. Programa suprojektuota taip, kad studentai atrastų naujus politikos mokslų horizontus, dar giliau suvoktų reiškinius. Todėl būtų sąžininga įspėti, kad studentui reikės stiprių politikos mokslų pagrindų, kad ant jų statytų tolesnį pažinimą. Be šių pamatų studijos bus labai sunkios.

Programa unikali, nes ji jungia teorijos ir praktikos karalystes. Jaučiuosi labai sustiprinęs savo praktinius analizės įgūdžius. Pirmiausia net ir tokius grynai techninius kaip programinės įrangos, skirtos statistikai įvaldymas, matematine kalba išreikštų tyrimų rezultatų tikslesnis suvokimas, ar dar platesnis istorinių ir šiuolaikinių procesų faktinis pažinimas. Tada seka subtilesni įgūdžiai – įžvelgti politines problemas, parengti jų sprendimo planus, o svarbiausia – įvertinti jau pateiktus. Studijos apie įvairią metodologiją išmoko kaip rasti silpnas tyrimų vietas. Tai itin aktualu mūsų visuomenėje, kur labai dažnai apeliuojama į neva mokslinius tyrimus, todėl būtina suprasti ar tokie tyrimai ko nors verti, ar tėra viso labo spekuliacijos politiniams sprendimas „prastumti“. Galiausiai dėmesio skiriama ir patiems subtiliausiems įgūdžiams. Iš filosofinės perspektyvos rimtai persvarstomos pamatinės prielaidos ne tik apie politinius reiškinius, bet ir apie tikrovę apskritai.

Verta paminėti, kad programa priima nedaug studentų. Tai sukuria „kamerinę aplinką“, kur dėstytojai kiekvienam skiria ypatingą dėmesį. Ryšis tarp dėstytojų, kurie, savaime suprantama, savo srities asai, ir studentų daug artimesnis. Abi puses pirmiausia domina studijų kokybė, todėl programa niekada nevykdoma aklai. Atsižvelgiant į studentų gebėjimus lanksčiai derinama ir literatūra, ir užduotys, ir metodika. Akcentuojamos ne tiek paskaitos ir literatūra (nors be jų neapsieisi), bet pirmiausia praktinės užduotys studentams. Vėl būtų sąžininga įspėti – stengtis reikės daug. Todėl jau dirbantis studentas turi adekvačiai įvertinti savo galimybes. Apsisprendęs derinti studijas ir darbą ras palankų tvarkaraštį – užsiėmimai vyksta vakarais.