Austėja Tamulaitytė

TSPMI

Nebūsiu originali sakydama, kad lyginamosios politikos magistro programos pavadinimas ne visai atitinka programos esmę. Sunku keliais žodžiais tiksliai apibūdinti programą, kurioje į politinius reiškinius žvelgiama iš tiek skirtingų perspektyvų. Filosofinės diskusijos, metodologiniai seminarai, darbas kompiuterinėmis statistikos programomis, lošimų teorijos, istoriniai faktai, sėkmingų visuomenių prielaidos, sovietmečio patirties analizė, politika ir subpolitika – visą tai ir dar daugiau tenka „pačiupinėti“ per vos vienerius su puse studijų metų.

Tačiau tik iš pirmo žvilgsnio ši požiūrių ir temų įvairovė atrodo eklektiška. Metai praleisti studijuojant lyginamąją politiką priverčia suprasti, kad visi šie dalykai tarpusavyje tampriai susiję. Tik paviršutiniškai žvelgiantis politinius reiškinius gali analizuoti, aiškindamas vien priežastinius ryšius, tačiau nekeldamas vertybinių klausimų, tik naivus gali manyti, kad dabarties iššūkiai nėra nulemti ar atsikartojantys istorinėje patirtyje, tik diletantas gali tikėtis pasakyti ką nors nebanalaus apie supančią aplinką, neturėdamas tvirto metodologinio pagrindo. Programa nėra skirta tiems, kuriems rūpi tik skambus pavadinimas.

Teisinga būtų įspėti, kad studijos nebus lengvas pasivaikščiojimas. Tai labiau primena kelionę per kalnus, kur kiekviename žingsnyje turi nugalėti save vis iš naujo, o pranokti save juk visada yra daugiausia ryžto reikalaujantis užsiėmimas. Draugystės ryšys su nedidele grupele kursiokų ir nuoširdus, kolegiškas santykis su dėstytojais – savo sričių profesionalais tampa ir labiausiai padedančiu ir labiausiai disciplinuojančiu veiksniu šioje kelionėje. Neperskaitytas seminaro tekstas, nepakankamos pastangos rašant rašto darbą ar ruošiantis egzaminams nejučia ima atrodyti kaip nedidelė kartu keliaujančiųjų išdavystė.

Ši akademinė kelionė, kaip ir dauguma kelionių, baigiasi greičiau nei tikiesi, o žiūrėdamas nuo kalno viršūnės staiga supranti, kad tavo kalnas tebuvo kalvelė ir tikrieji iššūkiai dar laukia priekyje. Gera žinia ta, kad po šios kelionės jautiesi turintis visus reikiamus įrankius ir gebėjimus eiti pirmyn, nepaisant to, kurį kelią toliau pasirinksi.