Turinys

EBPO paramos vystymuisi komiteto vadovo Erik Solheim paskaita „Parama vystymuisi Naujajame pasaulyje“

2018 m. gegužės 13 d. VU TSPMI, kartu su "Kapuscinkski Development Lectures", organizuojamomis Europos Komisijos, JT vystymosi programos, universitetų partnerių ir vystymosi smegenų centrų, surengė Erik Solheim viešą paskaitą „Parama vystymuisi Naujajame pasaulyje“ (anglų kalba).

Erik Solheim, EBPO paramos vystymuisi komiteto vadovas, pabrėžė, jog ekstremalus skurdas sumažintas perpus. Žmonės niekada nėra buvę turtingesni, sveikesni ir labiau išsilavinę. Vien Kinijoje iš skurdo išsivadavo daugiau nei 600 milijonų žmonių. Tačiau situacijos pagerėjimas globaliu mastu mažai ką tereiškia daugiau nei milijardui badaujančių žmonių. Šiemet pasaulio lyderiai Jungtinėse Tautų formate sieks panaikinti ekstremalų skurdą iki 2030 m. ir nustatyti naujus tvaraus vystymosi tikslus.

Svarbiausia – politinės programos. Privalome mokytis iš sėkmingų pavyzdžių ir daryti tai, kas veikia. Etiopijoje vaikų mirtingumo rodikliai buvo sumažinti triskart, o vien tai reiškė daugiau išgelbėtų gyvybių nei žmonių, mirštančių karuose visame pasaulyje, skaičius. Mokiniai Vietname stengiasi labiau nei vaikai turtingose EBPO (Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos, OECD) valstybėse. Korėja, buvusi viena skurdžiausių valstybių, dabar yra viena turtingiausių. Jaunieji korėjiečiai yra 390 kartų turtingesni nei jų seneliai. Pasaulyje gausu sėkmingo vystymosi pavyzdžių, kuriuos svarbu pakartoti globaliu mastu.

Pinigai yra ne mažiau svarbūs! Pasaulinė parama pernai siekė 135 milijardus JAV dolerių. Nuo 2000 m. parama vystymuisi išaugo 68 proc. Kinija tapo naujuoju didžiuoju donoru. Prie jos prisijungė Indija, Indonezija ir Brazilija, kurios sulaukdamos paramos kartu ją ir teikia. Jungtiniai Arabų Emyratai yra dosniausia valstybė, vystymosi paramai skirianti 1,17 proc. nacionalių pajamų. Tačiau, nepaisant augimo, vis dar reikia daugiau ir geresnės paramos. Taip pat svarbu mobilizuoti du didžiausius vystymosi finansavimo šaltinius pasaulyje – privačias investicijas ir mokesčius.

EBPO paramos vystymuisi komiteto vadovo Erik Solheim paskaitą galite išgirsti čia