Pagal datą

NaujienosTSPMI

TSPMI

Instituto tyrėjų sudarytas ManoBalsas.lt testas padės rinkėjams sąmoningai balsuoti Seimo rinkimuose

Instituto mokslininkai rinkėjams siūlo atlikti specialiai artėjantiems Seimo rinkimams skirtą testą www.manobalsas.lt, padėsiantį geriau suprasti savo politinius įsitikimus, įvertinti, su kurios partijos ar kandidato vertybinėmis nuostatomis rinkėjo pažiūros yra artimiausios ir sužinoti, ką aktualiais klausimais mano atskiri kandidatai ar partijų lyderiai.

VU TSPMI rinkiminės elgsenos ir partinių sistemų tyrėjai jau nuo 2008 m. plėtoja ManoBalsas.lt iniciatyvą, kuria siekiama rinkėjus sudominti partijų ir konkrečių politikų vertybinėmis pažiūromis bei skatinti sąmoningą balsavimą rinkimuose. 

 „ManoBalsas.lt yra bene vienintelė vieta, kur galima sužinoti Lietuvos politikų pažiūras. Smalsus rinkėjas ten gali rasti labai įdomių dalykų - ne tik išsiaiškinti, ar partijos skiriasi tarpusavyje, koks politikas mąsto panašiausiai į jį, bet ir panagrinėti, pavyzdžiui, kurios partijos yra vertybiškai vieningiausios, o kurių viduje yra didelė nuomonių įvairovė, kiek partijų lyderio pozicija atspindi visos partijos kandidatų nuostatas.“ – teigia VU TSPMI prof. Ainė Ramonaitė, iniciavusi rinkiminio testo sudarymą Lietuvoje.

TSPMI

Dr. Peterio Plentos paskaita „Kirgizija: demokratijos sala, nestabilumas ir nenuspėjamumas centrinėje Azijoje"

Kviečiame į dr. Peterio Plentos (Peter Plenta) paskaitą „Kirgizija: demokratijos sala, nestabilumas ir nenuspėjamumas centrinėje Azijoje“. Nedidelė ir vis dar besivystanti šalis Azijos širdyje – Kirgizija – patraukė akademikų dėmesį dėl savo dvilypės istorijos. Kartą ji buvo pavadinta centrinės Azijos Šveicarija, bet dabar yra geriau žinoma dėl dviejų revoliucijų ir etninių susidūrimų. Vis dėlto šalis siekia sukurti demokratinę, pliuralistinę politinę sistemą, o nuo 2010 m. jau turi nedidelį, tačiau aktyvų nevyriausybinį sektorių. Paskaitos metu pranešėjas atkreips dėmesį į keletą aspektų:

1. Atvirumas užsienio idėjoms (atsižvelgiant į idėjas, ateinančias iš Rusijos)

2. Kodėl Kirgizijoje nepavyko įsigalėti autoritarizmui

3. Naujausi įvykiai ir šalies ateitis 

Paskaita vyks spalio 5 d. (trečiadienį), VU TSPMI (Vokiečių g. 10), 15.00 val., 401 aud. Po paskaitos vyks diskusija, kurią moderuos VU TSPMI dėstytojas doc. dr. Konstantinas Andrijauskas.

TSPMI

Metinė politologų konferencija: „Rinkimų metai: išbandymas valdžiai ar demokratijai?“

Rinkimai yra kertinė šiuolaikinės demokratijos institucija. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau prabylama apie tai, kad atstovaujamoji demokratija neveikia, o rinkimai, jų eiga ir jų rezultatai tik parodo demokratijos patologijas. 2016-ieji metai yra „rinkimų metai“: svarbių ir kartais netikėtų piliečių sprendimų metai ne vienoje pasaulio valstybėje. 

Lietuvos politologų asociacija (LPA) ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (VU TSPMI) kviečia į metinę politologų konferenciją „Rinkimų metai: išbandymas valdžiai ar demokratijai?“. 

Renginys vyks lapkričio 25 dieną (penktadienį), pradžia - 9.30 val.; konferencijos vieta - VU TSPMI, Vokiečių g. 10, 402 auditorija. Renginys atviras. Konferencijos programa.

Renginį remia Konrado Adenauerio Fondas.

TSPMI

VU TSPMI - Vilniaus knygų mugėje 2017

Vasario 23-26 dienomis „Litexpo“ parodų centre vyks kasmetinė „Knygų mugė”. Parodoje dalyvaus ir VU TSPMI dėstytojai, kurie su kviestiniais svečiais diskutuos svarbiomis ir aktualiomis temomis, pristatys atliktus tyrimus ir išleistas knygas. 

Plačiau apie renginius, kuriuose dalyvaus mūsų instituto tyrėjai skaitykite čia.


18-osios Vilniaus knygų mugės tema:  Lietuviški ženklai pasaulyje

Kaip ir kiekvienais metais, Vilniaus knygų mugė lankytojams pasiūlys plačią kultūrinę programą, kuri per keturias dienas pristatys 400 įvairaus žanro renginių. Čia kaip ir kasmet ne tik susitiks skaitytojai bei rašytojai, bet erdvės turės muzika, diskusijos, meno parodos. 

Išsamiau su knygų mugės programa galite susipažinti čia.

TSPMI

Diskusija „Prezidento rinkimai Prancūzijoje: kas laimi po pirmojo rinkimų rato?"

Ką prezidento rinkimai Prancūzijoje lems prancūzams, pasauliui ir mums? Iš karto po pirmojo rinkimų turo, balandžio 24 d., pirmadienį, 18.30val. kviečiame atvykti į Piano Man Bar (Islandijos g. 1) bei diskutuoti kartu su VU TSPMI politologais: docentu Mažvydu Jastramskiu, doktorantais Linu Kojala ir Gintu Karaliumi, taip pat žurnaliste Marielle Vitureau. 

Diskusijos trukmė apie 1,5 val. Prisijunk ir Tu! Aktyviausius ir geriausius diskusijos dalyvius apdovanosime asmeniškai nuo pianoman! 

TSPMI

24-asis Instituto gimtadienis. Šventinė savaitė

VU TSPMI 24-ojo gimtadienio proga kviečiame į renginius :

Vasario 10 d. (trečiadienis), 11:30, 402 aud. Islandijos politiko ir diplomato, buvusio finansų ir užsienio reikalų ministro Jon Baldvin Hannibalsson paskaita „Solidarity of Small Nations: Utopian dream or Practical Politics". Paskaita anglų kalba.

Vasario 11 d. (ketvirtadienis), 15:00, Šv. Jonų bažnyčioje iškilminga ceremonija, kurios metu VU TSPMI teikimu Jon Baldvin Hannibalsson bus suteiktas Vilniaus universiteto garbės daktaro vardas. Kviečiami dalyvauti visi Instituto bendruomenės nariai.

Vasario 12 d. (penktadienis) 14:30, 402 aud. diskusija „25 metai laisvės: ar tikrai išsilaisvinom ir išmokom atsakingai kurti?" Diskusijoje dalyvauja: VU garbės daktaras Jon Baldvin Hannibalsson, prof. Vytautas Landsbergis, dr. Aleksandras Abišala, doc. Kęstutis Girnius, prof. Ramūnas Vilpišauskas. Diskusiją moderuoja Vykintas Pugačiauskas. Diskusija anglų kalba.

TSPMI

Kviečiame nominuoti kandidatus „Metų valstybės kūrėjo“ apdovanojimui

VU TSPMI tęsia 2014 m. pradėtą tradiciją ir kviečia Instituto bendruomenę nominuoti kandidatus „Metų valstybės kūrėjo“ apdovanojimui! Kandidatai turėtų būti Lietuvos labui asmeniškai nusipelnę nepriekaištingos reputacijos politikai, valstybės tarnautojai, visuomenininkai, verslo atstovai, iniciatyvūs piliečiai. Iš pasiūlytų kandidatų Metų valstybės kūrėją išrinks VU TSPMI tarybos patvirtinta Komisija. Komisiją sudaro 5 nariai, tarp jų vienas studentų atstovas.

Nominuoti savo siūlomą kandidatę/-ą iki vasario 25 d. galite čia.

TSPMI

Professoris Optimi ceremonija: apdovanojimas ir prof. V. Nakrošio paskaita

VU TSPMI studentų korporacija „RePublica“ gegužės 19 d. 17 val. kviečia Instituto bendruomenę dalyvauti prof. Vitalio Nakrošio apdovanojimo ceremonijoje, kurios metu profesoriui bus suteiktas Professoris Optimi titulas. Ceremonijos metu prof. Vitalis Nakrošis skaitys pranešimą tema „Viešosios politikos mokslas ir menas: kaip darbus paversti pokyčiais?“. Ceremonija ir paskaita vyks 402 aud. 

Korporacijos „RePublica“ įsteigtas Professoris Optimi apdovanojimas kas du metus tradiciškai skiriamas geriausiam politikos mokslų dėstytojui.

 

TSPMI

Filosofinės esė konkursas „Ar mokslo ir menų atgimimas sukilnino papročius?“

Studente!

Kviečiame naujai apsvarstyti dar XVIII a. Dižono akademijos keltą klausimą, „Ar mokslo ir menų atgimimas sukilnino papročius?“

Temai išliekant aktualia, skatiname dalintis mintimis apie tai, kokia yra mokslo, meno vertė. Ar civilizacija daro žmones geresnius, laimingesnius ir ar turėtų tokiais daryti? Kaip mokslo, meno plėtra veikia žmogaus moralę? Ar laikui bėgant kinta mokslo, meno pretenzijos moralės klausimų atžvilgiu?

XVIII a Ž. Ž. Ruso rašydamas šia tema pasisakė kategoriškai neigiamai, tačiau atrasti atsakymus į šiuos klausimus XXI a. kontekste galite jūs, dalyvaudami filosofinės esė konkurse! 

Rašykite 2000 žodžių esė tema „Ar mokslo ir menų atgimimas sukilnino papročius“ ir patekę tarp geriausiųjų laimėkite 200 eurų, arba vieną iš 50 EUR vertės prizą.  

TSPMI

JAV ambasada ir VU TSPMI pristato filmų programą JAV prezidento rinkimų tematika

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas kartu su JAV ambasada Vilniuje siūlo laukti JAV prezidento rinkimų kartu ir kviečia į filmų programą JAV vadovo rinkimų tematika. Nuo spalio 6 d. iki lapkričio 3 d. įvyks keturių skirtingų filmų peržiūros, kurias komentuos VU TSPMI politologai.

Spalio 20 d. - "The Candidate"

Spalio 27 d. - "All the President's Men"

Lapkričio 3 d. - "Swing Vote"