Adaptyvioji lyderystė skinasi kelią Lietuvoje

Siekiant spartesnių pokyčių Lietuvos viešajame gyvenime, VU TSPMI inicijuoja vienos naujausių lyderystės koncepcijų – adaptyviosios lyderystės (angl. adaptive leadership) sklaidą Lietuvoje. Spalio 19 – 21 d. VU TSPMI lankėsi Kansas Leadership Center vadovas Ed O’Malley ir Kansas State University profesorė, Staley School of Leadership Studies direktorė Mary Tolar. Jie apmokė grupę būsimų lyderystės mokytojų Lietuvoje – valstybinio, privataus ir nevyriausybinio sektoriaus atstovus bei akademikus. Svečių vizitą finansavo Valiūnas ir partneriai Ellex, o prie mokymų organizavimo svariai prisidėjo ambasadorius Rytis Paulauskas, Lietuvos Respublikos nuolatinis atstovas prie Jungtinių tautų bei kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje.

Adaptyviosios lyderystės koncepcija buvo išvystyta Ron Heifetz bei Marty Linsky, dėstančių Harvardo Kennedy mokykloje. Adaptyvioji lyderystė – tai praktinis įrankis individams, organizacijoms ir valstybėms, siekiant daryti pokyčius ir klestėti sudėtingoje aplinkoje, kuri dažnai susijusi su netikrumu ir konfliktais. Koncepcija remiasi esminių ir nesvarbių faktorių atskyrimu, ryšio tarp valdžios ir lyderystės supratimu, poveikio analize bei individualių ir institucinių pokyčių dinamikos valdymu.

Ed ir Mary mokymų dalyviams pristatė adaptyviosios lyderystės sampratą ir, naudojant atvejo studijas bei įtraukiančius mokymo metodus, padėjo suprasti, kaip geriausia perteikti adaptyviosios lyderystės svarbą visiems norintiems kurti sveikesnes, stipresnes, labiau klestinčias bendruomenes. Šie dėstytojai taip pat susitiko su VU TSPMI alumnais ir dalyvavo Global Lithuanian Leaders debatuose.

Dėstytojų vizitas pratęsė prof. Marty Linsky – adaptyviosios lyderystės koncepcijos kūrėjo ir garsaus lyderystės mokytojo, dėstančio Harward Kennedy School lyderystės programas, pradėtą darbą. Jis VU TSPMI lankėsi 2014 m. gruodžio mėn., kur skaitė viešą paskaitą ir susitiko su lyderystės mokymų iniciatoriais Lietuvoje.