Ko valstybės-narės nori iš Europos Sąjungos?

2016 m. balandžio 28 d. vadovaujant Prancūzijos tarptautinių santykių institutui (IFRI) parengta ataskaita, skirta apžvelgti, ką valstybės-narės mano apie Europos sąjungą.

Projekto „Statome tiltus“ metu buvo parengta publikacija pavadinimu „Europos Sąjunga rūke”, kuri apžvelgia kiekvienos valstybės-narės dalyvavimo motyvaciją. Tai yra ypatingai svarbu šiuo sudėtingu Europai periodu. Publikacija yra tiek analitinio, tiek mokomojo pobūdžio, todėl leidinys tiks tiek žurnalistams, tiek praktikams, ekspertams bei studentams ir gyventojams.

Projekte dalyvavo ir prie publikacijos rengimo prisidėjo TSPMI profesorius Gediminas Vitkus.

Daugialypės Europos krizės  paskatino kalbėti apie vidaus politiką. Anksčiau apie tai nebuvo diskutuota su valstybėmis-narėmis, bet tuo pat metu niekada anksčiau jų tonas nebuvo toks negatyvus. Žiūrint į projektą „Statome tiltus" iš nacionalinės perspektyvos, jis yra skirtas ieškoti būdų, kaip sustiprinti Europos teisėtumą piliečių akyse.

Nei viena iniciatyva ar pasakojimas nebuvo suteikiantis itin daug entuziazmo, tačiau kartu su projekto pagalbininkais pavyko išskirti keletą esminių tendencijų:

• Iš Europos tikimasi rezultatų įgyvendinant konkrečius projektus;
  • Ekonominės krizės sprendimas turėtų būti ES prioritetas, tačiau skiriasi požiūriai kaip tai turėtų būti padaryta;
  • Europos Sąjunga turėtų skirti daugiau dėmesio užsienio ir saugumo politikai.

Taip pat buvo aptarti ir kiti klausimai. Pavyzdžiui, didesnis dėmesys socialinei dimensijai Europos Sąjungoje, būtinybė spręsti prieglobsčio ir pabėgelių krizę. Visi projekto dalyviai sutiko, kad Europos Sąjunga turėtų daugiau kalbėti apie žiniasklaidą ir švietimą.

Kad ir kas nutiktų europiniame lygmenyje, turi būti suvokta, kad tai paveiks visą Europos Sąjunga, jos valstybių-narių trajektoriją ir jų piliečių gyvenimus" - sakė projekto koordinatorius ir IFRI vadovas Briuselyje Vivien Pertusot. „Šiandien tiesiamas tiltas į nesėkmę gali būti pražūtingas rytojaus Europos Sąjungai."

• Publikaciją „Europos Sąjunga rūke" galite parsisiųsti čia.
  • Šalių ataskaitas galite rasti čia.
  • Dalyvių sąrašą galite rasti čia.