R. Švedo pranešimas EP ITRE posėdyje apie Europos energetinio saugumo strategiją

2014 m. lapkričio mėnesį, įvyko Europos Parlamento Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto (EP ITRE) posėdis, kurio metu vyko viešieji klausymai tema ,,Europos energetinio saugumo strategija pagal vidaus energetikos rinkos sąlygas“. Posėdžio metu VU TSPMI dėstytojas Romas Švedas skaitė pranešimą apie išmoktas pamokas ir naujus iššūkius kuriant ES energetinį saugumą.

Pasak R. Švedo, energijos tiekimas net ir iš vieno išorinio šaltinio neturėtų būti problema, jei energijos tiekėjo ir vartotojo santykiai yra skaidrūs bei paremti rinkos ir partnerystės santykiais. Problemos kyla, kuomet energijos tiekėjas, ypač nedemokratiškas, piktnaudžiauja savo padėtimi siekdamas politinių tikslų. Rusijos Federacijos vykdoma energetikos politika parodė, kad energetikos sektorius tampa priemone, siekiant suardyti posovietiniame bloke vykstančius demokratizacijos procesus arba nukreipti juos į „pilkąją zoną“, kur dominuoja „galios politika“ ir „bejėgis pliuralizmas.“ Tačiau didžiausi Europos energetinio saugumo iššūkiai yra ne ES išorėje, bet jos viduje – ir tai yra ES valstybių narių politinės valios stoka.

R. Švedo pranešimą anglų kalba galite rasti paspaudę čia