Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /w3/lt.vu.www1004/www/modules/LISE/LISE.module.php on line 758 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 374 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 380 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 374 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 380
VU Botanikos sode jau žydi kardeliai. Nors praūžusi audra juos laužė, bet nepalaužė. Spalvingųjų kardelių žiedų kasdien vis daugiau. Dažnam kardeliai išlikę kaip vienas iš Baltijos kelio simbolių. Kardelių auginimas – daug kantrybės ir darbo reikalaujantis pomėgis. Kardelis (Gladiolus L.) patenka į penkių populiariausių pasaulyje skinti tinkamų augalų sąrašą, kardelių sukurta keliolika tūkstančių veislių.
Lietuvoje kardeliai yra populiariausi augalai – su jais sėkmingiausiai atliekama selekcija. Šie augalai vertinami dėl žiedų spalvų įvairovės, spartaus dauginimosi. Kardelių žiedų spalvų paletė labai plati – nuo sniego baltumo iki tamsiai rudos spalvos. Bene pirmasis apie kardelius Lietuvoje, anuomet vadintus kardylais, 1930 m. rašė J. Strazdas. Pasaulyje yra apie 10 tūkstančių kardelių veislių.
Kardelis – tai daugiametis žolinis gumbasvogūnis vilkdalginių šeimos augalas. 1753 m. Karlas Linėjus savo veikale „Species Plantarum“ kardelius priskyrė vilkdalginių (Iridaceae Juss.) šeimai, Ixioidea pošeimiui ir Gladiolus L. genčiai. Kardelių požeminiai organai – gumbasvogūniai, gumbapumpuriai ir šaknys. Kardelių antžemines dalis sudaro stiebai, lapai, žiedai, žiedynai, vaisiai ir sėklos. Kardeliai dauginasi sėklomis ir vegetatyviškai: gumbasvogūniais ir gumbapumpuriais. Sėklomis kardelius daugina selekcininkai.
Lietuvoje natūraliai gamtoje auga dviejų rūšių kardeliai: paprastasis kardelis (G. imbricatus L.) ir pelkinis kardelis (G. palustris Gaudin), kiti auginami kaip dekoratyvieji augalai. Kardelių tėvynė – Pietų Europa, Pietų ir Vidurio Afrika, Mažoji ir Vidurio Azija, kur žinomos 255-ios jų rūšys. Laikui bėgant iš paplitusių ir jau kultivuojamų rūšių selekcijos būdu buvo išvestos naujos kardelių veislės.
Pirmuosius kardelių hibridus 1807-aisiais Anglijoje išvedė W. Herbert. Pastaraisiais metais JAV selekcininkai vėl pradėjo eksperimentuoti su tam tikrų rūšių kardeliais. Šiuo metu sėkmingiausiai kardeliai tiriami ir selekcionuojami Slovakijoje, Čekijoje, Amerikoje, Izraelyje ir Baltijos šalyse. JAV naujai sukurtos kardelių veislės tiriamos trisdešimtyje augalų veislių tyrimų stočių. Pasaulinis kardelių veislių registracijos centras yra Šiaurės Amerikos kardelių augintojų taryba (North American Gladioli Council, NAGC).
Informaciją parengė VU Botanikos sodo Žolinių dekoratyvių augalų kolekcijų grupės vadovė dr. Gitana Štukėnienė.