Hortenzija – Hydrangea L.
Hortenzijinių šeima – Hydrangeaceae Dumort.
Hortenzijos vasaržaliai ir visžaliai krūmai, lianos, rečiau nedideli medeliai. Gentyje apie 23 - 25 rūšys, paplitusios Rytų Azijoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje.
Daugelis mūsų, grįžę iš Vakarų Europos, norime papuošti savo aplinką spalvingomis hortenzijomis. Vieni bando patręšti ar palaistyti hortenzijas įvairiomis medžiagomis, kiti drąsiai perka atvežtines didžialapes hortenzijas ir kiekvieną žiemą įneša jas į patalpas, dar kiti jas palieka lauke ir kitais metais vėl sulaukia spalvotų žiedų ar išmeta nušalusi krūmą. Kodėl pasakojami tokie įvairūs atsitikimai? Kuo skiriasi įvairios hortenzijos? Ką Lietuvoje galėtumėme auginti ir kuriame rajone?
Turbūt pradėti reiktų nuo įvairių hortenzijų rūšių įvairovės.
Seniausiai mūsų krašte auginama ir labiausiai paplitusi šviesioji hortenzija (Hydrangea arborescens)
ir jos veislės ‘Grandiflora’ bei ‘Annabelle’.
Šviesioji hortenzija dažniausiai 1 – 1,5 m aukščio krūmas, žiedai balti ar žalsvai balti, kraštiniai rausvo atspalvio, 5 -15 cm skersmens viršūniniuose žiedynuose. ‘Grandiflora’ žiedai balti, veislės žiedynai iki 20 cm skersmens, o ‘Annabelle’ – žiedai iš pradžių žalsvi, vėliau balti, žiedynai iki 30 cm. Žydi nuo birželio iki rugsėjo, negausiai ir spalio mėnesiais.
Didžiuliai hortenzijų žiedynai dažnai nulenkia šakas ant žemės. Norėdami to išvengti sodinkite hortenzijas grupėmis ar įrenkite aptvarėlius. Kai kurie hortenzijų augintojai rekomenduoja jų beveik negenėti, nes storesni stiebai mažiau linksta, kiti atvirkščiai – rekomenduoja kiekvieną rudenį nukirpti hortenzijų stiebus beveik iki pat žemės. Žiemą nematome neišvaizdžių hortenzijų stiebų, o kitais metais žiedai būna tik nežymiai smulkesni. Geriau negenėti šviesiųjų hortenzijų pavasarį, nes jos žydi ant šiųmečių ūglių, o juos formuoja pavasarį. Šviesiosios hortenzijos sodinamos vidutiniškai derlingame, gerai drenuotame, bet drėgname dirvožemyje, jos gali augti rūgštokame (pH 4,5) dirvožemyje, bet geriau žydi neutraliame, pusiau pavėsyje, geriausiai taip, kad saulė šviestų iš ryto. Šviesiąją hortenziją ir jos veisles galima auginti visoje Lietuvos teritorijoje.
Kiek panašių sąlygų ir priežiūros reikalauja kita, Lietuvoje jau nereta – šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata). Krūmas iki 2 m aukščio, žiedai iš pradžių balti, vėliau parausta, susitelkę 15 -25 cm ilgio viršūninėse kiaušiniškose šluotelėse. Žydi liepos – rugsėjo mėnesiais.
Šluotelinės hortenzijos veislės, kurias galima auginti visoje Lietuvoje: ‘Brussel's Lace’ – viena iš žemesnių veislių, šviesiais, ažūriškais, gausiais žiedynais, ‘Burgundy Lace’ – didelis, greitai augantis, šalčiui atsparus krūmas, gausiai žydintis saulėtoje vietoje; žiedai iš pradžių kremiškai balti, vėliau bordiniai. Geriausiai auga gerai drenuotoje dirvoje; ‘Grandiflora’ – pražysta kremiškai baltais, žiedams senstant jie rausta, o vėliau ruduoja, žiedynai dideli iki 20 - 30 cm; 'Kyushu' - balti žiedai, žiedynai ažūriški apie 25 cm ilgio;
‘Limelight’ – pražysta kremiškai baltais žiedais, vėliau jie tampa žalsvai geltonais. Šakas su žiedynais galima merkti vazose; ‘Little Lamb’ – sąlyginai kompaktiškas krūmas, žiedynai reti, pailgi. Žiedynai labai įspūdingai atrodo tamsių, šiai veislei būdingų, lapų fone; ‘Pink Diamond’ – rausvi pumpurai skleidžiasi baltais žiedais, kurie greitai nusidažo rausvai, o rudenį beveik raudonai;
‘Tardiva’ - panaši į ‘Grandiflora’ veislė, šiek tiek mažesniais žiedais; ‘White Moth’ - rutuliškais žiedynais;
Sodiname taip pat kaip šviesiąją hortenziją, tik dirvožemyje turėtų būti daugiau organinių medžiagų (derlingesnis). Minimaliai genima rudenį ar pavasarį, pašalinamos tik senos ar krūmo formą darkančios šakos. Nerekomenduojama genėti vasarą, nes tuo metu formuojasi žiedynai.
Laipiojančioji hortenzija (Hydrangea anomala subsp.petiolaris arba H. petiolaris) gerokai skiriasi nuo savo gentainių, nes tai ganėtinai aukšta laipiojanti liana.
Prie atramų tvirtinasi orinėmis kimbamosiomis šaknimis. Žiedai žalsvai balti, susitelkę iki 25 cm skersmens skydiškuose žiedynuose. Žydi liepą - rugpjūti. Mėgsta purius lengvus derlingus drėgnokus dirvožemius. Žiemą gali apšalti.
Taigi Rytų Lietuvoje (Vilniaus, Šalčininkų, Molėtų, Švenčionių, Ignalinos, Utenos, Zarasų ir Rokiškio rajonuose, kurie pagal ilgamečių minimalių temperatūrų zonas yra 4 zonoje ar 5a) galima auginti šluotelines, šviesiasias ir laipiojančias hortenzijas, kitos, jautresnės šalčiui, reikalauja daugiau priežiūros, ypač prieš žiemą. Likusioje Lietuvos dalyje pasirinkimas didesnis, bet apie didžialapes hortenzijas (H. macrophylla) ir H. quercifolia kitoje straipsnio dalyje.
parengė dr. Darius Ryliškis 2006-10-09
Hydrangea quercifolia - kilusi iš pietrytinių JAV valstijų (Florida, Georgia, Mississippi). Tėvynėje - nuo 1,2 iki 2,5 m aukščio krūmas. Lapai su (3) 5 - 7 skiautėmis, apie 15 cm ilgio ir 12 cm pločio, viršutinė pusė žalia, apatinė šviesesnė, apaugusi plaukeliais. Lapai savo forma šiek tiek panašūs į ąžuolo, todėl anglų kalboje vadinama "oakleaf", t. y. ąžuolialape hortenzija.
Žiedai sutelkti į viršūnines, tankias, ilgas iki 30 cm ilgio kekes. Išoriniai žiedyno žiedai sterilūs, su 4 į vainiklapius panašiais baltais taurėlapiais iki 2,5 cm skersmens. Vidiniai žiedai smulkūs, žalsvais vainiklapiais, fertilūs. Vaisiai - neišvaizdžios dėžutės. Šalčiui atspari vidutiniškai,
5 -9 zona.
Vertinama dėl dekoratyvių lapų ir baltai kreminių žiedų, bet žydi tik esant ilgai ir karštai vasarai, apsaugotoje vietoje. H. quercifolia žiedus sukrauna kitiems metams, tad po šaltos žiemos, ne laiku (reiktų genėti iš kart po žydėjimo) ar netinkamai išgenėjus, jos nežydės. Rudenį lapai raudonuoja. Ypatingai nemėgsta permirkusio dirvožemio, tokiame labai greitai supūna šaknys. Nežiūrint to dirvožemis turi būti pakankamai drėgnas ir turtingas organinėmis medžiagomis. Sodinti saulėje ar pusiau pavėsyje.
Veislės tinkamos auginti nuo 5 ilgamečių minimalių temperatūrų zonos:
'Snow Giant ' - vidutinio dydžio (iki 2,4 m aukščio čia ir žemiau duomenys auginant 7 - 8 zonoje, Lietuvoje krūmai būtų mažesni) H. quercifolia dvigubu vainikėliu. Krūmas šiek tiek didesnis ir platesnis nei 'Snowflake', bet mažesniais žiedais. Platūs žiedynai ir lapai rudeni raudonuoja. Vertinama dėl nuolat puošnių žiedų.
'Snow Queen' stipraus augimo (iki 3 m aukščio), stačiais pavieniais žiedynais veislė. Tai viena geriausių gražiais žiedais, vasarą tamsiai žaliais, o rudenį raudonuojančiais lapais H. quercifolia veislių.
'Snowflake' kompaktiška H. quercifolia veislė, užauganti iki 1,5 - 1,8 m aukščio. Sterilūs žiedai pilnaviduriai, žiedynai dideli, todėl kartais per sunkūs, nusveriantys šakas. Rudeni žiedai rausvi, lapais raudoni.
'Little Honey' viena žemiausių veislių, užaugančių nuo 0,9 iki 1,5 m aukščio. Lapai smulkūs, aukso geltonumo, rudenį skaisčiai raudoni.
'Amethyst' kompaktiška veislė (iki 1,8 m aukščio), kremiškai baltais žiedais, kurie sendami raudonuoja, ši spalva išsilaiko ir juos sudžiovinus. Žiedynai apie 15 cm ilgio.
'Alice' aukštaūgė iki 3,0 m aukščio veislė, žiedynai statūs ar išlinkę daugiau nei 30 cm ilgio. Žiedai nepilnaviduriai, žydėjimo pradžioje balti, vėliau raudonuoja, rudeni ruduoja.
'Sikes Dwarf' - dvigubai mažesnė už daugumą veislių, užauga apie 0,9 m aukščio ir 1,2 m pločio. Žiedai dramblio kaulo spalvos.
'Pee Wee' labai kompaktiška veislė (0,9 -1,2 m aukščio, 0,9 m pločio), žiedynai 10 - 13 cm ilgio, žiedai balti, vėliau rausvi, rudeniop rudi. Lapai taip pat mažesni nei rūšies iki 12 cm, rudeni bronzinės ar purpuro spalvos..
'Semmes Beauty' labai aukšta veislė (nuo 1,8 iki 3 m aukščio ir pločio), dideliais žiedynais.
Parengė D. Ryliškis 2006-11-06