Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /w3/lt.vu.www1004/www/modules/LISE/LISE.module.php on line 758 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 374 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 380 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 374 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 380 Krokas (Crocus) - VU Botanikos sodas

Vilniaus universitetas

MENIU

Krokas (Crocus)

 Krokas - Crocus L.

Kai sniegas ima tirpti lopais,
Šviesias akis pramerkia krokai.
Ir žiūri įtemptai į dangų,
Sugrįžtant vieversėlio laukia ...
(Vida Vaišnienė)
Krokai vilkdalginių (Iridaceae) šeimos gumbasvogūniniai augalai. Gentyje 100 rūšių, savaime augančių Pietų Europoje, Viduržiemio jūros pakrantėse, Mažojoje ir Vidurinėje Azijoje, randama jų ir Kryme bei Kaukaze.
 
 
Šveicarijos kalnuose augantys krokai
 
Senovės graikams ši gėlė simbolizavo laimę, be to, krokas buvo laikomas Rytinės deivės Auroros gėle. Jis minimas senovės egiptiečių papirusuose, taipogi ir Senajame testamente. Ypač vertinamas rudenį pražįstantis tikrasis krokas (šafranas) (C. sativus L.), išdžiovintos oranžinės purkos naudojamos maistui (kaip prieskonis), vaistams, dažams.
Daugumas krokų rūšių ir veislių pražysta anksti pavasarį, vos tik nutirpus sniegui, tačiau yra ir rudenį žydinčių krokų. Kad gausiau žydėtų, juos patartina persodinti kas du metus, nors yra rūšių, kurias reikia kasmet persodinti. Žiedai išauga tiesiai iš gumbasvogūnių, jie ryškių spalvų: balti, įvairių atspalvių geltoni, alyviniai, mėlyni, purpuriški. Žydi 10-20 dienų. Saulėje žiedai išsiskleidžia, o vakarop ar darganotu oru susiskleidžia Lapai išauga po žydėjimo arba kartu su žiedais, jie ilgi, linijiški, žali su siaurute balta išilgine juostele.
Krokai labai nereiklūs augalai, todėl kiekvienas norintis pasidžiaugti pirmaisiais pavasariniais žiedais gali pats juos išsiauginti, tik reikėtų nepamiršti: 
-pavasarį žydinčius krokus geriausiai sodinti rugsėjo mėn. pirmoje pusėje;
-rudenį pražystančius krokus patartina sodinti rugpjūčio pradžioje;
-iškastų svogūnų negalima džiovinti saulės atokaitoje;
-sodinimo gylis ir tankumas, kaip ir svogūninėms gėlėms, 3 x 2 (sodinimo gylis turi atitikti trijų gumbasvogūnių aukštį (maždaug 5-8 cm), o atstumas - dviejų gumbasvogūnių skersmenį);
-geriausiai auga saulėtoje arba dalinai užpavėsintoje vietoje 
-nors ir labai nereiklūs augalai, tačiau nepamirškite, kad nemėgsta įmirkusių dirvų;
-pasodinus krokus, kai žemė įšąla, patartina juos užmulčiuoti;
-pagrindinis tręšimas rudenį (kompleksinėmis trąšomis), o pavasarį labiau tinka azotinės, greitai tirpstančios trąšos.
Augalų sistematikos ir geografijos skyriaus kolekcijoje auga 59 rūšys ir veislės krokų. Šįmet, vos tik nutirpus sniegui vieni pirmųjų prasiskleidė Crocus chrysanthus 'Aubade', 'Ard Schenk', 'Fusconictus', 'Goldilocks', 'Prince Claus', 'Skyline'; C.korolkowii'Spring Coctail', C.sieberi f. tricolor, 'Firefly'.
 
 
Krokai ypač tinka sodinti į alpinariumus arba didesnėmis grupėmis parkuose, pievutėse.
 

Parengė R. Juodkaitė 2004.03.29