Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /w3/lt.vu.www1004/www/modules/LISE/LISE.module.php on line 758 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 374 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 380 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 374 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 380 Augalai konteineriuose žiemą - VU Botanikos sodas

Vilniaus universitetas

MENIU

Augalai konteineriuose žiemą

Balkonuose ir terasose galima auginti sumedėjusius dekoratyvinius augalus, bet reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Sunkiausias periodas šiems augalams – žiema. Jai pradėti ruoštis reikia jau renkantis augalus. Net augalai, kurie puikiai žiemoja konkrečioje vietoje pasodinti į gruntą, konteineriuose gali nušalti. Tad rekomenduojama į konteinerius sodinti augalus, kilusius iš šiauresnių regionų. Bendra taisyklė – sodinami augalai turi būti iš 2 zonų šiauriau, tai yra jei sodiname Utenos ir Vilniaus apskrityse (konservatyviai žiūrint tai 5 USDA šalčio atsparumo zona), tai reiktų rinktis augalus iš 3 zonos, o kitoje Lietuvos dalyje (konservatyviai – 6 zona)  iš 4 zonos. 3 zonoje grunte be problemų žiemoja: totorinis klevas, baltalksnis, popieržievis, karpotasis, plaukuotasis, keružis beržai, dalis raganių veislių, baltoji sedula ir jos veislės, siauralapis žilakrūmis, paprastasis šaltekšnis, totorinis sausmedis, kai kurios dekoratyvinės obelys (bet reikia žiūrėti koks buvo poskiepis), paprastasis sidabrakrūmis ir dalis jo veislių, vilnotasis karklas, baltauogė meškytė, paprastoji karagana ir jos veislės, iš visžalių augalų – balžuva ir jos veislės, juodauogė varnauogė ir jos veislės, žemasis ožekšnis, bruknė, paprastasis kadagys ir dalis jo veislių, paprastoji, sibirinė ir Bankso pušys, gulsčiasis kadagys ir kai kurios jo veislės, kryžmiškoji mikrobiota, paprastoji, dygioji, juodoji, baltoji eglės ir kai kurios jų veislės, vakarinė tuja ir dalis jos veislių. 4 zonoje grunte be problemų žiemojančių augalų sąrašas daug platesnis. Augalų pasirinkti galima  Lenkijos medelynų sąjungos kataloge.

Pagrindinė problema, kodėl augalas konteineryje gali neperžiemoti yra mažesnis šaknų atsparumas šalčiui. Dirvožemyje jos dalinai apsaugotos, o pasodinus į konteinerį dažnai apšąla. Antžeminės dalies, senų šaknų ir jaunų šaknų atsparumas šalčiui gali skirtis žymiai, pavyzdžiui, 5 zonoje augančio augalo daugiametės šakos ir kamienas gali būti atsparūs iki -29°C, senos šaknys iki -13°C, o jaunos šaknys tik -5°C. O pasodinus augalą į konteinerį jaunos šaknys dažniausiai būna šalia konteinerio sienelės ir labai greitai nušąla. Net ir augalų, kilusių iš 3 zonos šaknys gali būti pažeistos, jei konteinerio sienelės yra labai laidžios šilumai, konteineris yra perlaistytas ar perdžiūvęs, pakabintas ore ir pan. (pavyzdžiui, gulsčiojo kadagio jaunos šaknys žūna prie - 11°C, o senos prie -20°C).

Siekiant išvengti nuostolių žiemą patyrę sodininkai pataria:

  • Jei yra galimybė konteinerius statyti ant žemės, o ne ant plytelių. Taip išvengiama ryškaus temperatūrų svyravimo dienos – nakties ciklo metu ir konteinerio substrato atitirpimo dienos metu ir užšalimo į ledą nakties metu.
  • Pasirinkti kuo galima didesnį vazoną (ar kitokį konteinerį). Keliasdešimt litrų talpa visada bus geriau nei kelių litrų. Rinktis konteinerius su storomis sienelėmis (nors 3 cm pločio). Patariama nesirinkti keramikinių ar kitokių porėtomis sienelėmis konteinerių. O jei juos renkamės, jie turi būti glazūruoti ar kitaip apsaugoti nuo vandens patekimo į sienelių poras. Tinkami naudoti yra mediniai, betoniniai, metaliniai konteineriai. Plastikiniai konteineriai nėra  ilgaamžiai ir po kelių žiemų gali sutrupėti. Konteinerio apačioje turėtų būti įrengtas drenažas, kad substratas neužmirktų ir nesušaltų į ledą žiemos metu.
  • Prieš sodinimą keturkampio formos konteinerius galima apšiltinti iš vidaus prie sienelių ir dugno įstatant putoplasto lakštus. Bet būtina dugne padaryti drenažą.
  • Į konteinerį augalą pasodinti kuo anksčiau, o ne prieš pat žiemą, kad šis spėtų įsišaknydinti ir pasiruošti žiemai.
  • Netręšti antroje vasaros pusėje ir rudenį augalų azoto daug turinčiomis trąšomis.
  • Žiemos metu nestatyti vazonų ten kur žiemą kaitina saulė iš rytų ar pietų.
  • Jei yra galimybė konteinerius sustumti į vieną vietą prie vakarinės ar šiaurinės sienos, o išorinį perimetrą apmulčiuoti (žievės mulču geriausia, nes apmulčiavus lapais, durpėmis jos per atlydžius sudrėksta ir sušąla į ledą, taip prarasdamos termoizoliacines savybes).
  • Jei yra galimybė pavienius konteinerius prieš žiemą galima apšiltinti naudojant vielinį tinkliuką ir bet kokias termoizoliacines medžiagas (tarp tinkliuko ir konteinerio  padaromas 5-10 cm tarpas, kuris užpildomas termoizoliacine medžiaga).
  • Jei yra sniego, konteinerius galima juo apkasti. Atlydžių metu nedidelis sniego sluoksnis konteinerio viršuje sudrėkina substratą, tiesa, esant sniego pertekliui gali užmirkti visas substratas, kuris vėliau – atšalus virs ledo luitu.
  • Rudenį ir žiemą substratas turi būti šiek tiek drėgnas, nes vanduo užkemša smulkias substrato paviršiuje esančias poras, per kurias galėtų skverbtis šaltis. Tad prieš užšąlant reikia patikrinti ar substratas nėra išdžiūvęs.
  • Jei abejojate ar augalas pakankamai atsparus šalčiui – tai geriausia jį  prieš žiema išimti iš vazono ir pasodinti į žemę.
  • Pranešus apie ekstremaliai žemas temperatūras galima konteineriuose esančius augalus apvynioti agroplėvele, kurią, siekiant sustabdyti per ankstyvą pumpurų brinkimą,  reiktų nuimti, temperatūrai pakilus. Agroplėvelę reiktų naudoti  pavasariop ir tuo atveju, jei konteineriai stovi rytų ar pietų pusėje, o augalas yra visžalis. Šiuo atveju agroplėvelė apsaugos augalą nuo nudegimų (konteinerio tūris dažnai būna iššalęs, o saulėkaitoje pastatyti augalai, nežiūrint minusinės ar arti nulio temperatūros pradeda intensyviai garinti vandenį).

 

Parengė dr. Darius Ryliškis

2015-10-21