Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /w3/lt.vu.www1004/www/modules/LISE/LISE.module.php on line 758 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 374 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 380 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 374 Deprecated: Function create_function() is deprecated in /w3/lt.vu.www1004/www/lib/html_entity_decode_php4.php on line 380
Balkonuose ir terasose galima auginti sumedėjusius dekoratyvinius augalus, bet reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Sunkiausias periodas šiems augalams – žiema. Jai pradėti ruoštis reikia jau renkantis augalus. Net augalai, kurie puikiai žiemoja konkrečioje vietoje pasodinti į gruntą, konteineriuose gali nušalti. Tad rekomenduojama į konteinerius sodinti augalus, kilusius iš šiauresnių regionų. Bendra taisyklė – sodinami augalai turi būti iš 2 zonų šiauriau, tai yra jei sodiname Utenos ir Vilniaus apskrityse (konservatyviai žiūrint tai 5 USDA šalčio atsparumo zona), tai reiktų rinktis augalus iš 3 zonos, o kitoje Lietuvos dalyje (konservatyviai – 6 zona) iš 4 zonos. 3 zonoje grunte be problemų žiemoja: totorinis klevas, baltalksnis, popieržievis, karpotasis, plaukuotasis, keružis beržai, dalis raganių veislių, baltoji sedula ir jos veislės, siauralapis žilakrūmis, paprastasis šaltekšnis, totorinis sausmedis, kai kurios dekoratyvinės obelys (bet reikia žiūrėti koks buvo poskiepis), paprastasis sidabrakrūmis ir dalis jo veislių, vilnotasis karklas, baltauogė meškytė, paprastoji karagana ir jos veislės, iš visžalių augalų – balžuva ir jos veislės, juodauogė varnauogė ir jos veislės, žemasis ožekšnis, bruknė, paprastasis kadagys ir dalis jo veislių, paprastoji, sibirinė ir Bankso pušys, gulsčiasis kadagys ir kai kurios jo veislės, kryžmiškoji mikrobiota, paprastoji, dygioji, juodoji, baltoji eglės ir kai kurios jų veislės, vakarinė tuja ir dalis jos veislių. 4 zonoje grunte be problemų žiemojančių augalų sąrašas daug platesnis. Augalų pasirinkti galima Lenkijos medelynų sąjungos kataloge.
Pagrindinė problema, kodėl augalas konteineryje gali neperžiemoti yra mažesnis šaknų atsparumas šalčiui. Dirvožemyje jos dalinai apsaugotos, o pasodinus į konteinerį dažnai apšąla. Antžeminės dalies, senų šaknų ir jaunų šaknų atsparumas šalčiui gali skirtis žymiai, pavyzdžiui, 5 zonoje augančio augalo daugiametės šakos ir kamienas gali būti atsparūs iki -29°C, senos šaknys iki -13°C, o jaunos šaknys tik -5°C. O pasodinus augalą į konteinerį jaunos šaknys dažniausiai būna šalia konteinerio sienelės ir labai greitai nušąla. Net ir augalų, kilusių iš 3 zonos šaknys gali būti pažeistos, jei konteinerio sienelės yra labai laidžios šilumai, konteineris yra perlaistytas ar perdžiūvęs, pakabintas ore ir pan. (pavyzdžiui, gulsčiojo kadagio jaunos šaknys žūna prie - 11°C, o senos prie -20°C).
Siekiant išvengti nuostolių žiemą patyrę sodininkai pataria:
Parengė dr. Darius Ryliškis
2015-10-21